مراسم جشن آغاز سال نو دانشجویان ایرانی در آلمان

مراسم جشن آغاز سال نو دانشجویان ایرانی در آلمان

تعداد مشاهده : ۴۶۲ | ۱۳۹۸/۰۷/۲۲

معاون وزیر علوم در سخنانی ضمن تبریک نوروز و اعیاد ماه رجب، با نگاهی به عملکردها و داشته ها به بایدهای دهه پنجم انقلاب اسلامی پرداخت و توصیه هایی برای دانشجویان ارائه نمود. وی با اشاره به دستاوردهای آموزش عالی در چهار دهه ی پس از انقلاب اسلامی، شکستن رویای سخت ورود به دانشگاه برای جوانان و امکان ورود در ۸۵ درصد رشته محل های دانشگاهها بدون آزمون سراسری، رشد ورود زنان به دانشگاهها در راستای عدالت جنسیتی، رشد دوره های تحصیلات تکمیلی، افزایش فارغ التحصیلان در رشته های مختلف بویژه مهندسی و علوم پایه و توسعه دانشگاهها در همه نقاط کشور را از جمله توفیق ها در حوزه آموزش عالی برشمرد. در بخش پژوهش و فناوری، رتبه ۱۶ تولید علم در جهان، رتبه اول تولید علم در بین کشورهای اسلامی، رتبه ۳۵ در مقالات داغ، رتبه ۲۲ در مقالات پراستناد و رتبه ۲۲ در مقالات برتر دنیا نتیجه تلاش محققان کشور بوده و ۲۹ دانشگاه از کشورمان در میان دانشگاههای برتر جهان قرار گرفته اند. ۴۳ پارک علم و فناوری، ۱۹۶ مرکز رشد (داخل پارک ها و دانشگاهها)، بیش از ۱۲۹۷ شرکت دانش بنیان مستقر در پارکها و مراکز رشد، ۱۶۱ شرکت زایشی (spin off) و ۹۱ شرکت خطرپذیر و ۶۳۰۰ هسته فناور در پارکها و مراکز رشد در حوزه های فناوری، کار تبدیل ایده به محصول را دنبال میکنند.


دکتر صدیقی سپس به فعالیت های دوره جاری وزارت علوم پرداخت که از آن جمله به بازگشت به قانون و انضباط اداری و عدم تکرار تجربه های تلخ دوره پیشین، ساماندهی مراکز آموزش عالی، ارتقا سطح خدمات رسانی به دانشجویان، جایگزینی دوره های کوتاه مدت تحقیقاتی برای دانشجویان دکتری به جای اعزام دائم، توجه بیشتر به دوره های کارآموزی و عقد قراردادهای بزرگ با صنعت (بویژه در حوزه نفت و گاز) می توان اشاره کرد.


رئیس سازمان امور دانشجویان به بایدهای دوره پنجم انقلاب اسلامی اشاره نمود. توجه به کیفیت در همه فعالیت ها و نهادینه کردن آنها، استقبال از شفافیت و پاسخگویی مسئولین، حاکمیت اخلاق، جوانگرایی و تاکید بر نقاط اشتراک و اعتماد مردم از بویژه علاقه به هویت ملی از آن جمله هستند. 


وی برخی آفت ها در این دوره را نیز مطرح نمود. عدم توجه به مسائل اصلی و فرعی، عدم توجه به راه حل اصلاح امور از داخل، همراه شدن با پروژه های تبلیغی دشمن که بویژه از طریق فضای مجازی دنبال میشود، پوپولیستی شدن مسائل و موضوعاتی که باید با دید تخصصی و حرفه ای به آن پرداخت، بی اعتبار کردن نهادهای اجتماعی و نیز تزریق ناامیدی از جمله این آفت هاست که اتفاقا باید در جهت عکس آن تبلیغ شود چرا که دوره های سخت گذشته را با موفقیت سپری نمودیم و این دوره از تحریم ها نیز با مقاومت و آگاهی طی خواهد شد. 


معاون وزیر علوم در پایان توصیه هایی نیز به دانشجویان ایرانی خارج از کشور داشت:


- خوب درس خواندن و بهره گیری از فرصت ها و امکانات.


- بهره گیری از تجربه های عملی در حوزه های تخصصی و تحقیقاتی مورد نظر


- حفظ تجمع ها و گردهمایی ها و پرهیز از خط کشی های مرسوم سیاسی با رعایت سیاست جذب حداکثری


- توجه به این نکته که هر یک از دانشجویان مجرای تنفسی برای بیان واقعیت های کشور در عرصه خارج و ارتباط با جامعه علمی بین المللی هستند.


همچنین در ابتدای این مراسم، محرک پور دبیر اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا در سخنانی بر لزوم افزایش سطح تعامل دانشجویان ایرانی خارج از کشور با یکدیگر، فارغ از گرایشات سیاسی، تعلقات مذهبی و تمایلات فرهنگی بمنظور بی نیازی کشور از بیگانگان تاکید کرد.

مراسم جشن آغاز سال نو دانشجویان ایرانی در آلمان